Māte un bērns zvērcilvēka nagos
Sausnītis K. Māte un bērns zvērcilvēka nagos. // «Cīņa», 18.maijs, 1945.g.
1943. gada vasarā, kad Rīgas apstādījumos un rotaļlaukumos simtām mātes izveda jūnija saulē savus bērnus, nepilnus 20 km no Rīgas pa pelēku un netīru baraku tumšajiem logiem skumji raudzījās bālas, bada izmocītas bērnu sejas. Viņu acis zvīļoja drudžainā spīdumā, kādu iegūst neremdinātās alkās pēc maizes. Aiz logu stikliem viņi izstiepa rokas un lūdza maizi katram, kas gāja barakai garām. Neviens viņiem to nepasniedza. Šo nelaimīgo vietu sauca par Salaspils nometni.
Kādu noziegumu bija izdarījuši mazie, ieslodzītie bērni?
Kad vācieši tīrīja «nāves joslu» un nošāva katru, kas dažās minūtēs savas mājas neatstāja, mātēm laimējās cauri ložmetēju ugunīm šos bērnus no degošām sādžām iznest Uz rokām. Pēc tam pātagu un suņu pavadībā sākās viņu ceļš no Ļeņingradas, Kaļiņinas, Vitebskas un Orlas apgabaliem uz rietumiem, gan kājām, gan lopu vagonos, izsalkumā un slāpēs līdz Salaspilij. Pēc garā un grūtā ceļojuma mātes un bērni te mira lēnā bada nāve.
Redzot savu bērnu bojā eju, mātes izmisumā skraidīja pa barakām kā satrauktas skudras. Lai bērni nenomirtu pirmie, viņas tiem atdeva arī savu maizes šķēli un, ciešot pilnīgu badu, kļuva vārgas un pelēkas. Mātes vēlējās mirt reizē ar saviem bērniem.
To novēroja vācieši. Mātes nedrīkstēja nomirt. Tās pēc karantīnas bija jāsūta uz Vāciju verdzībā. Vācieši nekavējoties atrada atrisinājumu: bērnus mātēm atņēma. Ar varu tos izrāva mātēm no rokām, novietoja atsevišķā barakā vai aizveda ar auto nezināmā virzienā.
Mātes šo momentu pārdzīvoja traģiski. Krampjaini sažņaugušas bērnus rokās, viņas tos negribēja atdot nevienam.
Pātagas sitienu un kliedzienu izbiedēta, kāda māte krita vācietim pie kājām. Mātes mīlestība piespieda tai pazemoties. Viņa apkampa un skūpstīja necilvēka zābakus, bet tas nelaimīgo atgrūda ar kājas spērienu un ilgi vēroja savus spožos zābakus, vai asinis un asaras nav atstājušas kādu traipu.
Zaudējusi bērnu, māte sāpēs plēsa matus un vārtījās nometnes smiltīs.
«Mitja, mans Mitja!» — viņa vaimanāja, — «negribu dzīvot bez tevis».
Vācietis pamāja ar pātagu nākošai. Slaida, melnmataina māte turēja uz rokas gadu vecu puisīti. Viņa pienāca strauji un droši skatījās vācietim sejā. Tumšās acu skropstas slēpa bezgalīgu mātes mīlestību un neizsakāmu ienaidnieka nicināšanu.
«Jūs šāvāt un dedzinājāt, — es viņu izvilku no uguns», — jaunā māte teica, un ar apdeguma brūcēm klātām rokām piespieda bērnu pie krūtīm. — «Viņš pieder man, — miršu reizē ar viņu!». Vācietis teikto nesaprata un arī nevēlējās saprast. Viņš nometa cigareti, atlauza mātei rokas un bērnu izrāva. Ar zibenīgu roku kustību māte atdabūja bērnu atpakaļ..
«Neatdošu!» — viņas balss skanēja droši un nepiekāpīgi.
Vācietis pasmīnēja. Soli atkāpies, viņš cirta ar pātagu. Sitiens skāra māti un bērnu. Mātes acīs iezibejās zobena spīdums. Badā nogurušās rokas pielija ar izmisu
ma spēku. Spēcīgs pliķis ietriecās vācieša tuklajā sejā. Zibenīgi sekoja otrs, trešais. Ar dzelžainu roku māte ieķērās šārfīrera spožajās lanckās un, pirms viņš atjēdzās, tās jau gulēja nometnes smiltīs.
Tad māte sabruka. Viņas žokli ķēra vācieša dūre. Viņa nokrita, neizlaižot savu dārgumu no rokām. Viņu aizvilka pa zemi kā koka gabalu un iesvieda zilajā auto kopā ar pārbiedēto, raudošo bērnu. Uzticamās mātes liktenis bija izšķirts. Bet viņa tomēr palika kopā ar bērnu, kaut arī zilajā mašīnā.
Autobuss bija pieblīvēts ar atņemtajiem bērniem. Bērni raudāja un sauca pēc mātēm. Mātes izmisumā, vāciešu trenktas un kājām spārdītas, skraidīja apkārt mašīnai un šķiršanās sāpēs sabruka pie auto kāpšļiem, apkampa auto riteņus. Tikai tad, kad zilā mašīna atstāja dzeloņstiepļu iežogoto laukumu, tās lēnām kā pēc zaudētas kaujas vilkās atpakaļ uz savām barakām. Šādas ainas ar zilo mašīnu turpinājās visu vasaru. Bērnus aizveda, bet mātes, kolonās sarindotas, aizdzinauz Vāciju verdzībā. Vairākas mātes no lieliem pārdzīvojumiem zaudēja prātu. Grūtnieces dzemdēja nelaikā un novājinātā organisma dēļ mira reizē ar jaunpiedzimušajiem. Zilajam auto darbu atviegloja fašistu sabiedrotais — bads. Salaspils nometnē guldīts liels skaits badā mirušo bērnu. Vairākas reizes dienā no bērnu barakām uz kapiem ceļoja balts koka šķirsts. Katrā gājienā ar šķirstu aiznesa 5-6 mazos, kamēr barakās nepalika neviena bērna, kas dienu un nakti turētu izstieptu roku pēc maizes.
K. Sausnītis
- Войдите на сайт для отправки комментариев