Salaspils nometnes bērni
Miltiņš A. Salaspils nometnes bērni. // «Neatkarīgā cīņa», №48, 1.marts, 1995.g.
Radiopārraidē Gadsimta griežos Kurzemes priekšpilsētas Politiski represēto kluba vadošais darbinieks kategoriskā formā izteica savu viedokli, ka būtu nepareizi pie politiski represētajiem pieskaitīt Salaspils nāves nometnē bijušos bērnus, pamatojot, ka viņi nometnē ir pavadījuši dažas dienas, bet tālākais liktenis šiem bērniem saistās ar bāreņu dzīvi ārpus Salaspils nometnes.
Varētu piekrist tam, ka daļai Salaspils bērnu tāds ceļš arī bija. Konkrētus gadījumus es nezinu. Taču piekrītu tiem faktiem, kurus atspoguļoja aculieciniece Solomeja Vaišļa rakstā Nevaru rakstīt bez sāpēm (Cīņa, 1990.gada 15.jūnijs). Dažus vārdus teikšu par sevi, jo Šajā nāves nometnē arī es biju.
Mūsu ģimene (tēvs, māte, trīs bērni, vecaistēvs un vecāmāte) 1943. gada 25. augustā tika apcietināta, kad dzīvojām vienā no Latgales mazpilsētām, un ar dzeloņstieplēm režģotā lopu vagonā nosūtīta uz Salaspils nometni. Galapunktā mūs sagaidīja karavīri ar suņiem un automātisko ieroču šāvienu kārtām (droši vien iebiedēšanai), sarindoja kolonnās un konvojēja uz kādu iežogotu laukumu. Tur, karavīru apsargāti, vairākas dienas pavadījām zem klajas debess. Pēc tam mūs izvietoja barakās un katram ierādīja savu vietu daudzstāvīgajās nārās. Par piedzīvoto varētu stāstīt sīkāk. Taču minēšu tikai to, ka pirmie nāves nometnē lielā skaitā mira bērni. No šīs nometnes Latgales bērnus, kas vēl bija palikuši dzīvi, izlaida 1944. gada augustā. Turpmākie mūsu ģimenes locekļu ceļi bija atšķirīgi un pat sniedzās līdz Vāczemei.
Ar teikto gribu pievērst uzmanību tam, ka radiofonā no Politiski represēto kluba biedra par Salaspils nometnes bērniem izskanēja vienpusīga informācija.
Esmu ticies arī ar citiem cilvēkiem ar politiski represētā apliecību kabata, kuri ir dienējuši Salaspils nometnē kā fašistiskās Vācijas armijas karavīri. Pastāstot viens otram savus dzīvesstāstus, precizējam notikumu detaļas, baraku numurus utt. Atsveicināmies ar abpusēju sirsnīgu rokasspiedienu.
Nobeigumā gribu teikt, ka jēdziena Salaspils nometnes bērni saturu veido gan vēstures, gan juridiskās, gan ētiskās kategorijas. Šajā procesā ieslēdzas bijušie jaunekļi - karavīri un nometnē ieslodzītie. Visi mēs runājam latviešu valodā. Arhīvos ziņas par Salaspils fenomenu fašistiskās Vācijas okupācijas posmā ir ļoti nabadzīgas. Bet okupācijas seku jautājumi jārisina ari šajā jomā.
Cienījamie varasvīri un profesionāļi likumdevēji, pieņemot lēmumu par Salaspils nāves nometnē bijušajiem bērniem, uzklausiet abas puses! Latvijas tauta ir daudzveidīga un raiba kā dzeņa vēders.
A. Miltiņš Rīgā
- Войдите на сайт для отправки комментариев