Nometnes šausmas
Beitiņš E. Nometnes šausmas. // «Zemgales Komunists», 21.decembris, 1944.g.
Latviešiem šausmu pilnas sākās 1941. gada jūnija dienas, kad fašistiskie slepkavas okupēja Latvijas PSR. Iesākās asiņainas cilvēku medības. Visdziļākie meža biezokņi un staignākie purvi tika izmeklēti. Apcietinātos sameta cietumos un nometnēs, tad izveda masveidīgai nogalināšanai.
Mani apcietināja 1941. gada jūlijā. Šucmaņiem darba bija daudz. Bez tiesas, bez sprieduma, pēc acumēra apcietinātie bija jāšķiro un jāved uz mežu nogalināšanai.
Pēc 48 stundu smakšanas bunkuros mus, apmēram 100 cilvēkus kolonnā pa 4, stiprā šucmāņu apsardzībā, noveda Jelgavas cietumā. Virsuzraugs Stankevičs atņēma apcietinātiem vērtslietas. Nāves ēnā pagāja nedēļas un mēneši. No manas kameras nošāva no Ozolnieku pagasta sabiedrisko darbinieku J. Landsmani, ar kuru bijām 1940.1941. gadā kopā. Gaidīju arī savu kārtu. Tomēr man bija lemts nonākt Sierumuižā. Arī no šejienes turpinājās apcietināto pazušana. Pēc apmēram pusotra gada mani, kopā ar 60 citiem apcietinātiem, nosūtīja uz Vecsaules kūdras raktuvēm spaidu darbos. Nometnes priekšnieks Lembergs un tā palīgs Kopštāls solījās bēgšanas gadījumā vai par citiem pārkāpumiem mūs stāvus zemē sadzīt un ar ecēšām galvas nolīdzināt. Nometnes šucmaņi ar Lembergu priekšgalā zvērīgi noslepkavoja b. Meijeru no Teteles pagasta. Leinbergs kopā ar Kopštālu aplaupīja apcietinātos. Šie izdzimteņi nekautrējās noraut pat pēdējo kumosu no mutes. Kautgan ir sakāmvārds — vārna vārnai acīs neknābj, tomēr šoreiz draugi sakāvās un Lembergs ar Kopštālu paši tika apcietināti.
Vasaras beigās mans ceļš» kopā 100 pārējiem biedriem, aizveda uz Salaspili, jo tur vajadzēja vergu rokas, kas ceļ sev un citiem barakas un apvelk tās ar drāšu žogu. Tur plosījās riebīgie izdzimteņi un slepkavas oberšturmbanfīrers Lange, oberleitnants Tone un šārfīrers Nikels. Šiem nezvēriem būs jāatbild par tūkstošu un atkal tūkstošu noslepkavoto, badā nomērdēto, nosisto un pakārto cilvēku. Ja Salaspils smilšu kalni un sīkās priedītes spētu runāt — cilvēka nervi to neizturētu.
Salaspils nometnē pa kreisi bija 3 barakas. Tur atradās ieslodzīti 2400 Vācijas un Čechoslovākijas ebreji, kas visi kādā dienā tika nogalināti un samesti milzu bedrēs. Nometnes centrā bija uzstādītas karātavas, kurās pakārtie dažreiz karājās vairākas dienas. Sanitārie apstākļi barakās neaprakstāmi — tajās ņudzēja miljardiem blakšu, utu un blusu.
Pēc kāda laika atkal mani ielika melnā Bertā. Atkal mani mocīja doma par pēdējo ceļu uz priedēm. Bet nē, šoreiz Rīgas centrālcietums kļuva par manu mītni. Kad mani atveda, bija pašlaik pusdiena. Apcietinātiem izsniedza 50 g maizes un 0,5 litra šķidras lopbarības. Vakarā bija 150 g maizes un melna, plāna kafeja, rītā 5 kartupelīši ar visu mizu. Arī šeit apcietinātos mocīja utis un blaktis.
Izrādījās, biju izsaukts uz pratināšanu. Vāciešiem bija sevišķa pratināšanas kultūra un technika. Parasti pratināšana beidzās ar metāla stīpas aplikšanu ap galvu, ko skrūvēm savilka kopā. Moceklis sakož zobus un klusē. Tagad stekas neskaitāmas reizes krusto cietumnieka skrandās tērpto miesu. Tad nagloti zābaki bīstami dragā galvu. Mirkli moceklis redz virs sevis zvēriski izviebtas bandītu sejas, tad iestājas tumsa, zudusi samaņa.
Tādu ceļu vācu okupācijas laikā staigāja labākie Latvijas dēli un meitas. Sarkanā Armija mūs izglāba no nāves un iznīcināšanas. Ar lielo Padomju Savienību vienosim savus likteņus uz visiem laikiem.
E. Beitiņš
- Войдите на сайт для отправки комментариев