Nevaru rakstīt bez sāpēm
Vaišļa S. Nevaru rakstīt bez sāpēm. // «Cīņa», 1. jūnijs, 1990.g.
Nevaru rakstīt bez sāpēm
Atsaucieties, Salaspils nāves nometnes bērni!
Ārzemēs turpinās tiesas prāva pret B. Maikovski. Esmu no Latgales, biju daudz kam aculieciniece un uzskatu, ka B. Maikovskim ir jāatbild par masu slepkavībām Latvijā. Dzīvi palikušie cilvēki Kaunatā vienmēr atcerēsies B. Maikovski. Jā, kas gan Kaunatas pagastā nepazina viņu un viņa rokaspuišus! Cilvēki, izdzirduši viņa vārdu vien, šausmās sarāvās, it sevišķi Kaunatas pagasta sādžās, tādās kā Madolesje, Asāni, Rasica, Rudzi un Kuruļi. Tas bija viņš, kurš vienmēr braukāja ar vācu motociklu. Nošāva mūsu tēva radiniekus Antonu Peļņu un viņa dēlus Vladislavu un Jūliju no Ostrovsku sādžas. Klusē tie 30 audriņieši, kurus bargajā 1942. g. 4. janvāra salā nošāva pēc Maikovska pavēles. Vai tas nebija Maikovskis, kas kopā ar Rēzeknes apriņķa vecāko Veperu sastādīja un parakstīja to ģimeņu sarakstu, kuras jāizved uz Salaspils nāves nometni?
Arī mēs tajā bijām— Broņislava Brokāne un septiņi bērni.
Es, kamēr vien dzīvošu, neaizmirsīšu, kā notika mūsu aizvešana.
1943. gada 25. augustā ap pulksten 11 B. Maikovskis ar motociklu piebrauca pie Mālukstenes ciema upītes. Smagā mašīna, kurā atradāmies mēs — arestētie, bija nobraukusi (noslīdējusi) no Mātukstes upītes tilta un iestrēgusi. Maikovskis satracināts kliedza uz šoferi un uz vecāko policistu Jāzepu Aizupīti, ko viņš tūļājoties kā vista ar šiem bandītiem. Mazus bērnus un sievietes sauca par bandītiem un lika kāpt ārā no automobiļa. Kurš aizkavējās, to piekāva. Kad izvilka, mašīnu, meta mūs, bērnus, atpakaļ kravas kastē kā malkas pagales.
Maltas stacijā viņš kopā ar Maltas policijas priekšnieku Puntuli sita un dzina lopu vagonos cilvēkus, lai ātrāk aizvestu prom uz Salaspili. Redzēju, kā vecai māmuliņai Maikovskis izrāva no rokām pudeli un aizmeta prom, kad viņa gribēja to piepildīt ar ūdeni.
Salaspils nāves nometnē esmu izcietusi šausmīgas mokas, pazemojumus, un tomēr tie mani nesalauza.
Aprakstīšu dažas epizodes. Salaspilī mūs sadzina 3. barakā, vēlāk apmainīja ar 8c. Gulējām
uz 4 stāvu narām. Pusdienās atveda šausmīgi smirdošu zupas katlu. Ar traukiem rokās pēc zupas nostājās barakas iemītnieki, lai saņemtu visai ģimenei šo smirdošo viru. Atceros, brālim Jāzepam kaut kur bija sadabūta lielāka kanna, un viņš vienmēr gāja pēc ēdiena. Kad atnesa zupu, tā nejauki smirdēja, tajā peldēja daži sapuvuši kartupeļi un melnas kāpostlapas. No šīs viras Jāzeps izcēla zilu, smirdošu zirga kāju ar visu dzelzs pakavu. Mazajam Jānim palika nelabi, un viņš sāka vemt. Mēs mitinājāmies 4. stāvā, dēļi bija salikti ar lielām šķirbām, un kad Jānis sāka vemt, tad viss saturs sāka tecēt uz galvām 3. stāva iemītniekiem, kuri sāka neganti lamāties. Lai viņus nomierinātu, māmiņa atdeva visu dienas maizes devu. Šausmīgi gribējās ēst. Mazais Jānis raudādams lūdza māmuliņu, lai tā kaut kur palienē maizīti. Visbriesmīgākais bija, kad ziemas salā plikiem vajadzēja iet uz pirti.
Mazie brālīši Kazimirs un Jānis (viņiem bija seši gadi) sala nost, un mēs viņus piesedzām ar saviem kailajiem ķermeņiem. lai gan siltuma tur nebija nekāda. Taču mēs centāmies pasargāt viņus no aukstā un nežēlīgā vēja. Pirtī sanāca esesieši baltos halātos, un sākās sanitārā apskate. Kam atrada utis vai galva bija netīra, nodzina matus. Skuva spalvas padusēs un ap dzimumorgāniem. Ūdens bija brūns, netīrs, ar to varēja tikai noskaloties, jo ieslodzīto bija loti daudz, un fašisti kliedza, lai «cūkas» ātrāk mazgājoties. Pēc pirts bija jānostājas rindā pie lodziņa, pa kuru izmeta vienu veļas gabalu. Neskatījās, vai tas bija krūšturis, apakšbiksītes, krekls vai vīriešu garās apakšbikses. Pēc drēbju saņemšanas dzina ārā no pirts, tad vajadzēja gaidīt salā un aukstumā, kamēr sastājās visi vešanai uz karantīnu. Pēc tādas pirts loti daudzi saslima ar plaušu karsoni, un cilvēki mira kā mušas, jo medicīniskās palīdzības nekādas nebija. No rīta atnāca līķu savācēji un ar ķekšiem tos izvilka ārā.
1943. gada oktobrī visām mātēm ar bērniem, kuri bija līdz 10 gadu veci, lika nostāties rindā pie sargtorņa, kurš atradās teritorijas vidu, no kura logiem lūrēja apbruņoti fašisti. Kad viņas tur nostājās, fašisti sāka atņemt mazos bērnus. Atceros, cik izmisusi un bēdu sagrauzta barakā atnāca māmiņa un raudādama stāstīja, ka esot atņemti brālīši Kazimirs un Jānis. Kazimirs esot sagrābis smilšu sauju un metis sejā vienam fašistam. Viņu izrāvuši no ierindas un sitot aizveduši. Veselus divus mēnešus mēs viņus neredzējām savā tuvumā, vienīgi zagšus caur bērnu barakas logu. Atceros, mazais Jānītis Žēlojās māmiņai, ka ļoti sāpot ceļgali. Izrādās, viņš par pretošanos fašistu ārstam, kas nosūca asinis, bija nolikts uz 2 stundām ar slotu rokās kaktā. Lai būtu sāpīgāk uz ceļiem tupēt, nobēruši zirņus... Zirņus viņš ir apēdis, tad viņam esot zem ceļiem nobērta grants un bijis jāstāv uz ceļiem līdz pusdienai. Atceros, ka māmiņa strādāja virtuvē, kur gatavoja ēdienus sargiem. Zinu, ka viņa slēpa uz krūtīm maizi, dažreiz piena pudelīti, lai ar apkopējas palīdzību nodotu bērnu barakā. Pēc diviem mēnešiem Vidužs viņus atveda uz baraku. Šausmas, kādi viņi izskatījās! Sejas apaugušas ar asu, mežonīgu spalvu, roku locītavas bija zili melnas sadurstītas. No maziem bērniem raudzījās pieauguša cilvēka šausmīgas mokas izcietušais skats. Atceros, mazais Jānis kāpa pa trepēm uz nārām, bet bija tik vārgs, trepes stāvas un nokrita. Sākās krītamā kaitē, vēlāk bērnu trieka. Māmiņa rūpīgi ārstēja, cik varēja, un slēpa no fašistiem, jo tik slims bērns barakā nedrīkstēja atrasties, vienīgi bērnu slimnīcā.
1944. gada augusta beigās visus Latgales bērnus līdz 15 gadu vecumam, kuri bija palikuši dzīvi, izlaida brīvībā.
1944. gadā man bija 16 gadu. Skaitījos darbaspējīga. Mēs, meitenes, darba barakā pinām no sapuvušiem salmiem vācu zaldātiem botes. Izsalkušas, nomocījušās vakarā tik tikko aizvilkāmies līdz barakai. Tāpat neēdušas likāmies gulēt. Tikko esam aizmigušas — «trauksme». Degot baraka. Lēcām aug
šā, bet leja stāv fašists un ņirdz — ātrāk, ātrāk, jūs cūkas. Sadegsit! Tā Salaspils naves nometnes komandants Krauze uzjautrinajās. Kad esam nedaudz nomierinājušās, ceļ atkal augli. Šoreiz ir atnākuši piedzērušies gestapovieši. Izraugās smukākās meitenes un aizved sev līdzi. Es nekad neesmu redzējusi tās meitenes atgriežamies. Izpriecājušies, fašisti viņas nošāva.
Nevaru rakstīt bez sāpēm, jo mēs taču nekā nevaram pierādīt, ka esam šie mazgadīgie fašisma upuri. Tiem, kas ir izdomājuši absurdos noteikumus, kā pierādīt mūsu atrašanos nometnē, par mums galva nesāp. Ko viņi grib pētīt? Salaspili? Bet to fašisti ir nodedzinājuši! Mūs, Salaspils nometnes bērnus, ar sabeigtiem nerviem un veselību? To mēs paši zinām bez viņiem! Smuki jau ir rakstīts: atvieglojumi mazgadīgajiem fašisma upuriem... Cik vēl mēs esam dzīvi — uz pirkstiem var saskaitīti Mēs nevaram 86 gadus nodzīvot kā B. Maikovskis, jo viņš mums ir atņēmis šo iespēju.
Nav vērts gaidīt atbildi no Valsts vēstures arhīviem. Jau 1979. gada 23. februāri ar vēstuli Nr. 141/01-9 brālim atbildēja. Citēju izziņas tekstu: «Rīgas pilsētas izpildu komitejas Kultūras pārvalde paziņo. Ka Salaspils memoriālais muzejs atrodas LPSR Revolūcijas muzeja pakļautībā, kam arī nosūtām b. J. Brokāna vēstuli. Pārvaldes priekšnieks M. Bērziņš».
Atbildes no muzeja nav vēl šodien.
Ļoti lūdzu redakciju paziņot bijušo Salaspils nāves nometnes ieslodzīto bērnu tagadējās adreses. Varbūt ka, sanākuši kopā, vēl atcerēsimies Salaspils šausmu epizodes.
Ar cieņu
Salomeja Vaišļa
Jūrmala, Asaros, Medņu ielā 53
- Войдите на сайт для отправки комментариев